Zpět na přehled článků

Balím, balíš, balíme – ale čím balit nejlépe? Zkuste 7zip!

Pokud potřebujete uložit data do archivu, uvítáte, když tento archiv bude zabírat co nejméně místa. Stejně tak v okamžiku, kdy potřebujete soubory někam poslat emailem nebo jej jinak předat kamarádům či kolegům.

O tom, že se soubory v počítači dají sbalit do balíčků s menší velikostí ví asi opravdu každý. A asi každý zná i formát "ZIP" a troufám si říct, že většina už se setkala i s formátem "RAR". Oba formáty dokáže rozbalit většina běžně dostupných balících (také pakovacích) nástrojů. Jaký je však nejlepší? A neexistuje ještě lepší formát, než oba uvedené?

Já jsem si oblíbil 7zip. Důvodů je hned několik. Postupně je proberu.

Síla komprese

Aplikace 7zip s sebou přináší vlastní formát zabaleného souboru - "7Z". Moje zkušenost je taková, že většina souborů zabalených do tohoto formátu je v archivu menší (tj. je dosaženo lepšího kompresního poměru), než při vybrání jakéhokoliv jiného formátu. A tuto mou vlastní zkušenost podporují i různá srovnání dostupná na internetu (stačí zadat do Google například "7zip comparison", případně "7zip srovnání" pro výsledky v češtině).

Pro příklad jich pár uvedu:

Cena za licenci

I z tohoto pohledu má 7zip proti většině ostatních nástrojů navrch - je to totiž freeware (tedy k dispozici zdarma) a to i pro komerční použití!

WinRar je například shareware a málokdo asi ví, že je legální jej bez zakoupení licence používat na PC jen po dobu 30 dnů (http://cs.wikipedia.org/wiki/WinRAR). Mimochodem, pokud používáte WinRar - máte ho legálně pořízený?

Univerzálnost

7zip bez problémů dokáže rozbalit archivy zabalené jinými nástroji, zatímco formát "7Z" je pro řadu ostatních velká neznámá.

A pokud potřebujete zabalit svoje soubory a nemůžete z nějakého důvodu použít formát 7Z máte možnost si vybrat ZIP, RAR, TAR.

Něco za něco

Jak to bývá, nic není zadarmo. I když je 7zip zdarma, jeho použití Vás bude něco stát. A tou cenou je vyšší nárok na procesor a paměť RAM. Na slabších počítačích proto může balení/rozbalování trvat déle, než s jinými nástroji.

Každý si samozřejmě má možnost vybrat, jaký nástroj bude používat. Já sám však po zvážení všech pro a proti dospěl k závěru, že 7zip je pro mě tím pravým (alespoň do té doby, než se objeví něco lepšího :-)).

Poznámka nakonec

Ne vždy je pokus o zabalení souborů řešením pro ušetření místa. Řada formátů souborů je již sama o sobě komprimovaná - například obrázky JPEG, TIFF, videa s kompresí nebo dokumenty aplikací rodiny Microsoft Office verze 2007 a vyšší. A takové soubory jsou ke kompresi nevhodné, protože výsledná velikost archivu je téměř stejná jako původní soubory.  

Transformujte svoje IT ještě dnes.Napište nám

Potřebuji pomoct

Klikněte pro stažení software TeamViewer, kterým se k vám připojíme

Stáhnout

Kontaktujte nás

Všechny kontakty

© iNexia, s.r.o. 2006 - 2017