Zpět na přehled článků

Už jste někdy ztratili první fotky svých dětí?

Dnes se vrátím k otázce zálohování vlastních dat z trochu jiného pohledu. Už několikrát se mi stalo, že mi volal někdo známý s tragicky podbarveným hlasem. Když se rozptýlily moje prvotní obavy, že někdo zemřel nebo je alespoň nasmrt nemocný, ukázalo se, že dotyčný přišel o svá data. Nejednalo se o žádnou firemní databázi nebo důležité dokumenty, ale o osobní data uložená na domácím počítači. „Měl/a jsem tam fotky dětí od narození, videa s prvními krůčky, fotky a video z naší svatby…“ Někdy se poškodil disk, někdy si to jen nechtěně smazali. V tomto okamžiku jsou lidé ochotní investovat do obnovy dat – ať už do software, který dokáže obnovit ztracená data, nebo do odborné firmy, která dokáže zachránit data i z poškozených disků. Častokrát jsou tyto náklady nemalé a výsledek obnovy není vždy stoprocentní. Proč k tomu došlo je zřejmé – lidé si na domácí počítač stahují fotky z digitálních foťáků, kamer, mobilů atd. A tady pak tato data zůstanou. Nikam dál se nekopírují. Jakoby byl domácí počítač nedobytný trezor… Přitom řešení je dnes k dispozici celkem dost, stačí si vybrat. A něco málo investovat. Je možné zakoupit externí disk/disky, na které budeme zálohovat. Já osobně mám nastaven zhruba takový systém:
  • Data v rámci aktuálního roku pravidelně zálohuji na externí disky. Používám 2 a střídám je, přičemž 1 z nich nechávám mimo domácnost. V šuplíku v práci. Proč? Kdyby můj byt/dům vyhořel, prošla jím povodeň nebo ho vykradli zloději, záloha dat na dvou discích mi by nebyla moc platná, stejně bych o všechno přišel…
  • Předchozí roky mám zálohované také na dvou velkých discích, z nichž jeden mám bezpečně uložen ve schránce v bance
  • Každý rok na začátku přesunu předchozí rok na archivní disk a uložím do banky (vyměním za původní, který mohu začít používat pro běžné zálohování)
Kdo nechce používat disky a nemá příliš velké objemy dat, může využít placených služeb zálohování do cloudu. Ceny se pohybují většinou od jednotek korun za GigaByte měsíčně a data zde máte bezpečně uložena a přístupná odkudkoliv. Možná Vás napadne, že jsem příliš paranoidní, že investuji zbytečně moc peněz do záloh dat (externí disky stojí nějaké peníze, pronájem schránky v bance také a koneckonců i můj čas něco stojí), ale já tyto prostředky rád investuji. Když vyhořím, pojišťovna mi (snad) škodu zaplatí a věci si koupím nové. Ale moje děti už nikdy malé nebudou a já nechci přijít o jejich první fotky, o videa z plavání pro nejmenší atd. Investované prostředky beru jako jakousi pojistku u své vlastní pojišťovny, u které mám 100% jistotu, že v případě škody bude vždy plnit. A jak si ceníte Vašich osobních dat Vy?
Transformujte svoje IT ještě dnes.Napište nám

Potřebuji pomoct

Zavolejte na +420 534 009 417, získejte od kolegů ID relace a pak klikněte zde:

Vyžádat rychlou pomoc

Kontaktujte nás

Všechny kontakty

© iNexia, s.r.o. 2006 - 2022