Zpět na přehled článků

Windows 8 (ne)úspěšně následují Windows Vista…

A je to tady!

Čekal jsem, který výrobce bude první a tentokrát je to Hewlett-Packard. Jako první přišli se zprávou, že v jejich nabídce budou i nadále počítače s Windows 7. A proč to všechno? Protože se jaksi neujala myšlenka pánů z Redmondu, že všechny produkty na platformě Windows (od mobilů až po servery) budeme ovládat stejně - totiž klikáním na dlaždice, na což jsme zvyklí na mobilních zařízeních (kde je dle mého názoru tento způsob ovládání vhodný a uživatelsky přívětivý). A na co si stěžují uživatelé ještě častěji - že bude bez náhrady odebráno tlačítko "Start", přes které jsme byli zvyklí mít přehled o nainstalovaných aplikacích, mohli jsme si udělat vlastní strukturu menu atd (dlaždice a rychlé vyhledávání - byť fungují dobře - tuto funkci prostě nenahradí).

Bylo by možná zajímavé znát člověka, kterého to napadlo a jaké musel mít přesvědčovací schopnosti, když se mu podařilo prosadit tuto myšlenku, která je v tak ostrém rozporu s požadavky většiny uživatelů. Nic proti inovacím, naopak se na nové verze vždy těším. A je také nutno dodat, že po technické stránce jsou Windows 8 opravdu dobře provedeny. Bohužel uživatel komunikuje s počítačem přes uživatelské rozhraní, které se prostě nesetkalo s úspěchem...

Po první vlně nevole jsem byl zvědavý, co s tím Microsoft provede ve verzi 8.1. Bohužel kromě faktu, že upgrade z Windows 8 na Windows 8.1 není upgradem, ale novou instalací (která nezachová z původních windows žádná nastavení ani aplikace, pouze data) je kromě kosmetických změn nové jen tlačítko "Start". Pokud už někdo jásá a chystá se upgradovat (=nově nainstalovat celý počítač) na 8.1, musím ho zklamat - tlačítko "Start" je zde pouze onou pověstnou potěmkinovou vesnicí. Můžeme se přes něj odhlásit, vypnout počítač, provést různá nastavení, ale to hlavní, co uživatelům chybělo a chybí - aplikační menu - to nám Microsoft opět odepřel.

To, že Microsoft pomalu ustupuje od pošramocené obchodní značky "Windows 8", dokazuje i to, že další verze, která měla mít označení Windows 8.2 bude pravděpodobně uvedena jako "Windows 9" (více informací například zde). Nezbývá nám, než doufat, že se nebude jednat jen o změnu kosmetickou, ale že i zde Microsoft dodrží tradici, kdy po méně úspěšné verzi se spoustou inovací přijde stabilizovaná verze, kterou si uživatelé oblíbí. Tak jako tomu bylo u Windows XP (po revolučních Windows 2000) a u Windows 7 (po nepovedených Windows Vista).

Do té doby nám nezbývá, než si pomoci nástroji třetích stran. A tak například zmiňované tlačítko "Start" s plnou aplikační nabídkou můžete najít například zde: http://www.stahuj.centrum.cz/uprava_plochy/programy/startw8.

A nakonec něco pro odlehčení dnešního tématu...

 

Transformujte svoje IT ještě dnes.Napište nám

Potřebuji pomoct

Zavolejte na +420 534 009 417, získejte od kolegů ID relace a pak klikněte zde:

Vyžádat rychlou pomoc

Kontaktujte nás

Všechny kontakty

© iNexia, s.r.o. 2006 - 2022